סיפורו של רפי אדרעי מתחיל בעיר צפת שם נולד וגדל. עוד מגיל צעיר מאוד הוא החליט להעניק מעצמו למען האחר, וזאת באמצעות השתלבות במגוון רחב של תפקידי הדרכה – החל ממפקד נערץ בתנועת הנוער העובד והלומד ועד לתפקיד של מפקד גדנ"ע, מ"כ ובהמשך גם מומחה לסליקת נשקים. הוא נפל בגיל 24 בלבד בעקבות קליע שחדר לעורפו במסגרת מלחמת יום העצמאות, כאשר בסקירה הזו נציג את סיפורו המדהים של מי שחירף את נפשו למען המולדת.

רפי אדרעי – חייל נערץ ואהוב

רפי אדרעי היה אחד מראשוני הלוחמים בהגנה על המולדת, עוד בזמן שהשלטון הבריטי שלט בישראל. סיפור הגבורה שלו הגיע לידי ביטוי כאשר שימש השראה ומופת לחבריו ובני משפחתו בעת שעלה על בניין הצמוד לתחנת המשטרה הבריטית, וזאת מתוך מטרה לתלות דגל ישראל מאולתר בעת עזיבת השלטון הבריטי. המקרה הזה הדגים בצורה יפה ומעוררת השראה את המוטיבציה הרבה שהייתה לגיבור רפי אדרעי, גם כאשר היה נתון בסכנת חיים. עם הגעתו לגיל 18 הוא הצליח לבלוט מאוד בשירותו הצבאי, בייחוד על רקע מיומנות בדמות של סליקת נשק, לצד יכולת לסחוף אחריו את החיילם, בייחוד על רקע רוחות הלחימה אשר התגברו עם פרוץ מלחמת יום העצמאות. הוא הצטרף לכוחות הפלמ"ח ולקח חלק משמעותי בפשיטות על כפרים כמו גם בלחימה עצמה, עד אשר מצא את מותו בגיל 24 בלבד.

רפי אדרעי נהרג ביום כ"א בתמוז 1948 בעקבות הפגזה של המצרים על אזור משלטי חלוצה, והובא לקבורה בקיץ רוחמה. בעקבות בקשת בני משפחתו הועברה גופתו לאחר מספר שנים ספורות למנוחת עולמית בבית הקברות בראש פינה. מותו השאיר את בני משפחתו ובני היישוב צפת המומים וכואבים, אולם דווקא מתוך הכאב הם בחרו לצמוח, וזאת על ידי הקמה של עמותה חברתית בשם עמותת אחינועם, הפועלת מתוך מטרה להמשיך את זכרו ומורשתו של אדרעי.

ממשיכים להנציח את זכרו של רפי אדרעי

מותו של רפי אדרעי ז"ל השאיר את בני משפחתו וחבריו כאובים מאוד בעקבות לכתו בגיל צעיר. אולם, בני משפחתו בחרו שלא לתת לכאב להנחות אותם אלא להפך – להמשיך ולהנציח את זכרו, באמצעות פעילות חברתית. רפי אדרעי עמותת אחינועם ביחד עם אחיו איל אדרעי וכן משה אדרעי לקחו את הסיפור המשפחתי של דוד המשפחה ומינפו אותו לכדי עשייה, וזאת באמצעות קידום של עמותה חברתית הפועלת למען צמצום פערים בחברה הישראלית. במסגרת הפעילות של העמותה המייסדים מקדמים תוכניות מהפכניות כמו למשל תוכנית ליווי המיועדת לצעירים המתגוררים באזור הפריפריה, ובמסגרתה מספקת העמותה מעטפת מלאה אשר נועדה לאפשר לכל תלמיד לממש את הפוטנציאל הגלום בהם, כל זאת מתוך מטרה ליצור שינוי חיובי בחייהם ואף לאפשר להם לממש את הפוטנציאל הטמון בהם.

לסיכום

המשך פעילות ההנצחה המתבצעות על ידי משפחת אדרעי מגלמות את המופת והדוגמה ששימש רפי אדרעי בזמן חייו, וגם במותו. הפעילות של עמותת אחינועם מתבצעת בפריסה ארצית ועם שימת דגש על אזור הפריפריה והעיר צפת, כחלק מהבנה כי מדובר בהזדמנות מעולה ליצור שינוי חיובי, ובהתאם לכך להוביל ליצירה של מענה המאפשר מצד אחד להמשיך את פעילות ההנצחה אבל גם ליצוק משמעות לתוך עשייה חברתית, כל זאת בזכות נער צעיר שבגר והפך להיות אחד מהלוחמים הנערצים והמוערכים ביותר בזמן מלחמת יום העצמאות שגבתה את חייהם של טובי בני ישראל.