סביר ששמעתם את המונח המסתורי מעט "הדפסת משי". זו היא שיטה ידועה כיום ומסתבר שגם בעבר הרחוק. היא בהחלט בין היותר בולטות ולכן, לכל מי שמתעניין בדפוס כדאי להכיר אותה. אז מה היא הדפסת משי? ומהם יתרונותיה?

השיטה העתיקה שעדיין פופולארית

אז לא, לא מדובר על תהליך שבו מדפיסים משי. הדפסת משי מכונה גם דפוס רשת, מונח אשר מרמז על הטכניקה שבה משתמשים בכדי לממש אותה. רשת ממשי נמתחת על פני מסגרת מיוחדת, ליצירת גלופה. ניתן כיום להשתמש גם בחומרים אחרים, כגון פוליאסטר. אך המשי הוא החומר המקורי בו עשו שימוש ומכאן כמובן השם “הדפסת משי”. לאחר מכן היה נהוג להשתמש בשעווה (וכיום משתמשים בחומר שמכונה אמולסיה), בכדי להפריד אזורי צבע שונים שיהיו בשימוש במהלך ההדפסה. הרעיון הוא, שהחומר אוטם חלק מהגלופה. לאחר מכן דוחסים את הצבע דרך הגלופה, כלפי המשטח שרוצים לצבוע. כמובן, הצבע יעבור רק בהתאם למקומות שאינם אטומים, על פי התכנון העיצובי שבוצע. חברה שמתמחה בכך כגון י.ש.ר תעשיות פלסטיק, תוכל לספק לכם שרות של הדפסת משי על פלסטיק ברמה הגבוהה ביותר. זאת, לצד הדפסה בשיטות נוספות, כגון דפוס דיגיטלי או הדפסה על משטחים שאינם ישרים (מה שמכונה הדפסת tampon / טמפון). אגב, דפוס המשי מתאים לשימוש על פני חומרים רבים נוספים. אם כי בהקשר ייצור תעשייתי, לפלסטיק יש מקום חשוב מאוד.

היתרונות החשובים

אין זה מקרה שהדפסת משי פופולארית כל כך לאורך השנים. כצפוי, הדבר נובע מיתרונותיה המשמעותיים. התוצר שמתקבל לאחר ההדפסה, הוא ברמה גבוהה במיוחד. למעשה, זו רמה שמסוגלת להתחרות גם בטכנולוגיות דפוס אחרות ומודרניות למדי. חלק מכך, מהווה ההיבט המעניין של עובי שכבת הצבע. אם תחשבו על ציורי שמן קלאסיים, תשימו לב שהם בעלי היבט תלת ממדי, אשר נובע מכך שהצבע איננו שטוח לגמרי. בדפוס משי שכבת הצבע יכולה להיות עבה יחסית למקובל וזהו חלק מ"הסוד" של האיכות והייחודיות שלה. עד כאן, מבחינת התוצר המיידי של ההדפסה. במבט לטווח ארוך, יתרון חשוב הוא שאלה הדפסות שמחזיקות מעמד לאורך שנים, במצב מצוין.

האם יש חסרונות?

לכל טכנולוגיה יש חסרונות לצד היתרונות. כל עוד זה נלקח בחשבון, אין סיבה לוותר על טכנולוגיה טובה כזו. לגבי הדפסת משי, אלה החסרונות הבולטים:

היבט הכמות

בהדפסה בכמות גדולה, נחלשת השפעת עלות ייצור הגלופה. גם מעבר לכך, הספק יכול להציע הנחה בהתאם לכמויות. כך שאם מדפיסים בכמויות גדולות, הדפסת משי משתלמת אפילו יותר.

לסיכום

דפוס המשי מציג שילוב מצוין כל כך של איכות ונוחות עבודה, שסביר שנראה אותו בשימוש גם בעתיד.